Do Ewangelii

Medytacja nad Słowem

Autorytatywne wyjaśnienie tej przypowieści – jak rzadko której – znajdujemy poczynając od w.18 z ust samego Jezusa.

Ziarnem jest więc Boże słowo siane w ludzkie serca. A że nie zawsze przynosi ono spodziewane obfite owoce, to jest to sprawą „gleby”, czyli właśnie zamykania się człowieka na Boże działanie. „Plony” zależą zatem od nas, nie od jakości Bożego ziarna. Ono jest zawsze dobre i wyselekcjonowane.

Wsłuchując się w tę przypowieść może powinienem się zastanowić nie tyle nad pytaniem: „dlaczego Bóg nie odpowiada na moje słowa?”, co raczej: „dlaczego ja nie odpowiadam na Boże Słowo”?

ks. Wojciech Michniewicz
Blog autora: anaideia2.blogspot.com

Zamyślenia

„Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem”…

Wielu z nas podczas wakacji wyjdzie z domu, aby odpocząć. Wakacje to wymarzony czas, aby zregenerować siły. Niektórzy spędzą ten czas nad pięknymi polskimi jeziorami. Urlop jest czymś wspaniałym. Można zapomnieć o codzienności i doładować nadwątlone pracą akumulatory. Każdy wypoczynek może stać się jednak także odpoczynkiem od tego, co Boże.

Jezus wychodzi z domu, idzie nad jezioro, i… zaczyna nauczać. Głosi piękną przypowieść o siewcy i ziarnie. Pamięta, że nie ma czegoś takiego jak odpoczynek od Boga. Wykorzystuje każdą okoliczność, aby ukazywać drogi prowadzące do szczęścia.

Święty Paweł podkreślał, że wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Nie zapominaj o tym w sielankowym okresie wakacji. Niedzielna Msza św. to podstawa, ale warto każdego dnia sięgać po Słowo Boże. Ewangelia z dnia jest jak poranna rosa, która rozbudzi nawet najbardziej ospałe serce. To takie mocne espresso. Nieraz jedno zdanie, a nawet jedno słowo może ustawić po Bożemu cały twój dzień.

Badaj glebę swojego serca, aby ziarna Bożego Słowa miały podatny grunt. Jak trzeba to wyrywaj chwasty lenistwa. Niech czas wakacji będzie także czasem medytacji. Słowo Boże regularnie dawkowane wyjdzie ci na dobre.

ks. Kamil Dąbrowski