Do Ewangelii

Medytacja nad Słowem

Mateusz Ewangelista przedstawia nam dziś plastycznie obraz Sądu Ostatecznego. Podaje też bardzo jasne kryteria osądzenia każdego człowieka. Okazuje się, że nie będzie to ilość odmówionych modlitw, lecz postawa przyjęta wobec bliźniego.

Czas adwentowego nawracania się niech nie będzie zatem czasem dodatkowego mnożenia modlitw, ale uczeniem się otwarcia na innych ludzi. Czasem pojednania, przebaczenia, przeproszenia.

Chodzi o to, by nasza codzienna modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem, pomagała nam pochylać się z troską nad każdym potrzebującym naszej obecności. A przede wszystkim – nad naszą rodziną.

ks. Wojciech Michniewicz
Blog autora: anaideia2.blogspot.com

Zamyślenia

„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale…”

W Wielkiej Brytanii istnieje ustrój o nazwie monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król. Obecnie jest nim królowa Elżbieta. To jej wizerunki widnieją w urzędach, szkołach, na banknotach oraz na znaczkach pocztowych. To ona ma przywilej jeżdżenia piękną karetą oraz mieszka w złotym zamku. Jednak tak naprawdę państwem rządzi premier. To on wraz z parlamentem podejmuje kluczowe decyzje. Królowa ma natomiast jedno zadanie: podpisać ustawę.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w naszym życiu duchowym. Wizerunek Chrystusa w każdym pokoju. Krzyż z pasyjką na szyi. W kieszeni różaniec. W samochodowym schowku książeczka do nabożeństwa. Ale… gdy trzeba podjąć życiową decyzję, to chowamy „króla” do szafy. Wyłazi wtedy nasze „JA”.

Często przychodzimy do Jezusa z gotowymi projektami na swoje życie, mówiąc: Natychmiast to podpisz! Nie waż się zadawać mi pytań. Zrób tak, jak ja chcę!

Dzisiejsza Uroczystość skłania do tego, żeby odwrócić role. Król ma być rzeczywiście królem i pełnić całkowitą władzę w moim życiu. Ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wtedy życie staje się JEZUSOWE. A nasze wybory zaczynają być bliźniaczo podobne do JEZUSOWYCH.

Życzę Ci tego, abyś często – gdy pojawiasz się na horyzoncie – słyszał takie słowa:
Coś mi tu pachnie Jezusem.

ks. Kamil Dąbrowski